Chrumkavá kôrka a lahodná vláčna striedka. Domáca pochúťka bez pridania konzervantov, v zdravej kváskovej verzii. Ideálny recept pre kváskových začiatočníkov.
Čas prípravy20 minutes min.
Pečenie / varenie40 minutes min.
Čas kvasenia16 hours hod.
Celkový čas1 hour hod.
Typ jedla: Raňajky
Cuisine: Kváskové
Značky: špaldové
Počet porcií: 8
Štartér
- 150 g špaldová celozrnná múka (alebo ražná chlebová múka)
- 150 g vlažná voda
- 25 g ražný kvások (1 kopcovitá PL)
Cesto
- 400 g špaldová chlebová múka (resp. kombinácia chlebovej a celozrnnej)
- 120 g mlieko (môže byť rastlinné, napr. mandľové)
- 1 vajce (rozšľahané vidličkou)
- 2 PL roztopené maslo (alebo olivový olej / masť)
- 2 čl soľ
Miesenie cesta a kvasenie
Všetky suroviny zmiešame so štartérom. Môžeme zmiešať varechou a keď už to ide tažšie, miesime mixérom s násadkou na miesenie (na nižšom stupni) alebo rukou.** Zakryjeme, aby cesto neobschlo a necháme 2 hodiny oddychovať.
Cesto vyberieme na dosku, jemne premiesime a rozvaľkáme cca 1,5 cm hrubé, šírka podľa formy na pečenie. Cesto zrolujeme, vyformujeme tak bochník, rohy stočíme dole a preložíme do maslom vymastenej formy na pečenie. Nemusíte ale použiť valček, môžete bochník vyformovať aj ručne. Prikryjeme a necháme 1- 2 hodiny zdvojnásobiť objem.
TIP: Ak si chcete prácu uľahčiť alebo potrebujete odísť z domu, tak hneď po vymiesení cesta z neho vytvarujte bochník a vložte ho do formy. Kysnuť môže cca 4 hodiny pri izbovej teplote alebo 8 hodín v chladničke.
Pečenie
Pred vložením do rúry narežeme povrch, lebo chlebík má tendenciu praskať keď rastie. Lepšie sa reže, ak je povrch cesta jemne pomúčený alebo keď nôž poprášite múkou.
Pečenie pri teplote 210°C cca 40 minút. Správne upečený chlebík má dutý zvuk pri zaklopaní na spodnú časť.
Vyberieme z formy a necháme vychladnúť na mriežke, aby sa nezaparil. Teplý chlebík nekrájame.
*Ako zistíme, že štartér je pripravený
Do skleneného pohára s vodou premiestnime vlhkou lyžicou trochu štartéra. Štartér je pripravený, keď cesto pláva na hladine vody. Ak sa rozpadáva a klesá, treba ešte počkať.
** Ako má vyzerať vymiesené cesto
Cesto by nemalo byť príliš lepkavé, ani príliš tuhé. Malo by držať pokope a oddeľovať sa od stien misky. Ak bude príliš tuhé, chlebík bude menej nadýchaný. Tento chlieb sa pečie vo forme, takže ak bude cesto mäkšie, aj tak nemá kam utiecť (nevznikne z toho chlieb - placka).
Skladovanie kváskového chleba
Po vyhladnutí zabalíme do utierky a následne do sáčka, aby nevyschol. Utierka saje prebytočnú vlhkosť, po 2 dňoch (resp. keď už sa vám zdá vlhká) ju treba vymeniť za novú. Bez sáčka by chlebík rýchlejšie vyschol.