Aj vy máte problémy so zubami?
Dodnes si veľmi živo pamätám ten pocit. Mala som asi 12 rokov a sedela v kresle u zubára, ktorý mi práve vybral nerv z boľavého zuba a následne čistil kanáliky dlhým tenkým nástrojom hore a dolu, hore a dolu … hrozne to bolelo. Mala som des zo zubárov. Asi o 10 rokov neskôr mi ten zub odumrel a vytvorila sa pod ním cysta, musela som si ho dať vytrhnúť. Skoro mi srdce vyskočilo od strachu, keď som sedela v čakárni zubnej chirurgie…
To je len jeden z príbehov mojich zubov. Pamätám si ďalší zub, obehala som s ním asi 6 zubárov. Snažili sa ho zachrániť, avšak nič nepomáhalo. Po prebdenej noci, kedy som zvracala už neviem či od bolesti alebo z tabletiek, som to vzdala a nechala si ho tiež vytrhnúť.
Posledný nešťastník z tejto trojky ma potrápil asi pred 2 rokmi. Na pohotovosti mi objavili v zube silný zápal, ošetrili ho síce, ale bolesť neprestávala. Bez tabletky som to nedokázala vydržať. Bolo to také zlé, že som v noci stepovala v kúpeľni, kým konečne ten Ibalgin, čo som prehltla s totálnymi výčitkami svedomia (keďže som kojila svojho 15 mesačného syna) konečne zabral. Po 2 dňoch trápenia a tabletiek som sa uchýlila k známemu riešeniu – poďme to vytrhnúť. Nech už je po všetkom. Ach… čo nasledovalo potom sa ťažko opisuje. Skončila som s plačom na stomatologickom oddelení v nemocnici, kde mi nešťastnú hlbokú ranu niekoľko dní prečisťovali a vypĺňali chlórovou drenážou dlhou asi 30 cm… Trvalo 2 mesiace, kým sa rana zahojila… Posledný príbeh si nechám nabudúce.
Veľmi dobre viem, ako hrozne môžu zuby bolieť a aké trápenie sa dá s nimi zažiť. Aj keď si ich poctivo čistíte aspoň tromi zubnými pomôckami.
Nedokázala som akceptovať vysvetlenie – JE TO GENETIKA. Pretože mám syna a naozaj nechcem, aby si zažil so zubami to čo ja. Ani na sebe si to už nechcem zopakovať. Tak som sa pustila do pátrania.
Objavila som úžasné knihy, zatiaľ dostupné len v angličtine. Prvá z nich (Holistic Dental Care od Nadine Artemis) ma priviedla k pre mňa revolučnej myšlienke – že zuby sú živé orgány, ktorým krv prináša živiny a pomáha im regenerovať sa. Predtým som vnímala zuby len ako ´neživé kosti´, ktoré ma len trápia. Keby ste sa ma opýtali, čo na svojom tele by som chcela vymeniť, tak by to boli rozhodne zuby – a nie väčie prsia ?.
Autorom ďalšej knihy, ktorý navždy zmenila môj pohľad na zuby je austrálsky zubár Steven Lin – The Dental Diet patrí k najlepším knihám aké som čítala a dúfam, že jedného dňa výjde aj v slovenčine alebo aspoň češtine. Konečne niekto, kto prichádza s vysvetlením súvislostí a hľadaním riešenia!
Kládli ste si aj vy niekedy otázku Ako mohli mať kedysi ľudia zdravé zuby, keď zubná kefka ešte neexistovala? Alebo Prečo niektorí ľudia, napriek tomu, že si zuby poriadne neumývajú nemajú žiadne problémy – a vy sa snažíte ako sa len dá a nič nepomáha?
Myslíte si, že pred 300 rokmi mali deti také krivé zuby ako dnes? Hm… nemali, dokazujú to skúmané lebky. Ako je to možné? Prečo niekto má predispozíciu na obezitu, rakovinu a nedostane ju, zatiaľ čo iný sa jej nevyhne? Mnohé odpovede prináša relatívne nový vedný odbor – epigenetika, ktorá vysvetľuje prečo sa niektoré gény prejavia a iné nie, od akých faktorov to závisí. Ale to už ideme príliš hlboko.
Kúpiť tlačenú verziu » Vypočuť si audioknihu cez Audible »
To, čo potrebujete vedieť DNES je, že zuby potrebujú konkrétne živiny na to, aby boli zdravé a mohli sa regenerovať. Sú ho hlavne vitamíny rozpustné v tukoch – A, D, K2, tiež vápnik a dobré baktérie – probiotiká.
Bohužiaľ nám mnohé tieto živiny chýbajú a to vedie nielen k vzniku zubného kazu, ale aj k problematickému vývoju čeľuste u detí a následne krivým zubom.
Nesmieme zabúdať na to, čo zubom škodí. Asi už tušíte kam mierim. Ale nemyslím len sladkosti a cukor, ale tiež antinutrienty v obilninách, hlavne bielej múke a ryži. Ale aj to sa dá riešiť.
Veta ´Je to genetika´ znie tak fatálne. Akoby sme nemohli urobiť nič pre to, aby sme to zmenili. Dnes máme k dispozícií množstvo overených informácií a sami môžeme urobiť to rozhodnutie – STAČILO!
Ak má vaše dieťa v 12 rokoch všetky stoličky zaplombované, alebo musí v 10 rokoch brať antibiotiká na zuby, lebo bolesť v ošetrenom zube neprestáva, vy sami môžete urobiť toto rozhodnutie. Zubár vám v tom nepomôže (ale česť výnimkácm). Zubári sa učia ako zuby ošetrovať, trhať a vymeniť za umelé. To je ich práca. Tak ako lekár lieči choroby, ale máloktorý vám pomôže chorobám aktívne predchádzať. Nie je to ich vina. Prevencia je vo vašich vlastným rukách. Teším sa, že žijeme v dobe, kedy máme prístup k informáciám a nemusíme byť obeťou vety ´Je to genetika´. Využime to.
Pozrite si detailný článok Problémy so zubami, kde som sa snažila opísať základné informácie ako začať. Určite sa tejto téme budem venovať aj ďalej a rada sa podelím o všetky praktické tipy a užitočné informácie. Zaregistrujte sa na špeciálny newsletter TU, označte Tipy pre ZDRAVÉ ZUBY a novinky o tom, ako pomôcť svojim zubom dostanete priamo emailom.
Kúpiť tlačenú verziu » Vypočuť si audioknihu »
Držím palce, aby vašim dôvodom pre návštevu zubára bola už len preventívna prehliadka!
Janka