Vypestujte si doma listový kel
Možno už máte doma pestrú záhradku alebo práve teraz začínate rozmýšľať nad tým, že by sa hodilo mať aj nejaké tie vlastné zdroje zeleniny a ovocia. Chcem sa s vami podeliť o zopár inšpirácií, ktoré trochu vybočujú z tradičného pestovania jahôd, paradajok a hrášku.
Moje pestovateľské pokusy odštartovali len pred dvomi rokmi a prvá vec, ktorú som zasadila bol LISTOVÝ KEL. Aj zopár uhoriek, ale z tých nič nebolo. Naopak kel ma prekvapil. Vraj sa pestuje ťažko, lebo ho napáda škodlivý hmyz, preto by sa mal prikrývať sieťami a podobne. No neznelo to ideálne, ale tie 3 rastlinky stáli za pokus. Na jar som sa vytešovala z prvých chutných listov, v lete sa však na nich začali hostiť biele mušky a celé ich obhrýzli. Bolo mi to ľúto.
Avšak keď sa na jeseň ochladilo, mušky zmizli a ja som zbierala krásne čerstvé chutné listy plné vitamínov až do konca novembra. Potom si rastlinky chvíľu oddýchli a už od februára som opäť mala zásobu mladých listov, ktoré začínajú rasť naozaj skoro. A toto ani nebola odroda zimného kelu (ten je viac kučeravý). Takto začiatkom apríla, keď už slniečko krásne svieti, kel začína kvitnúť. Malé výhonky kvetov pripomínajú baby brokolicu. A áno, kvety sú tiež jedlé. Dokonca je lepšie ich zostrihať, pretože keď sa objavia kvety, celá rastlinka sa ťahá príliš do výšky a rast sa sústredí na kvety, nie na listy.
Tak som si dnes nastrihala jednu misku mladých výhonkov s miniatúrnymi listami aj s kvetmi. Chutia naozaj výborne! Dokonca mladé stonky, ktoré sú ešte jemné a ohybné sú fantastické na chrumkanie. Trochu pripomínajú mladý hrášok alebo kaleráb.
Nakrájala som zeler, pridala quinou, mrazom sušené višne a stratené vajce. Výsledkom bol veľmi chutný teplý šalát, plný prospešných látok pre celé telo.
Prečo som začala pestovať listový kel
Listový kel ma lákal zo všetkých tých receptov na smoothie hlavne z USA. Na Slovensku bol však problém listový kel zohnať a preto moje prvé pokusy v záhradke sa zamerali na veci, ktoré sa nedajú len tak kúpiť v obchode či na trhu.
Listový kel je výnimočne bohatým zdrojom vitamínu K, vitamánov A a C.1 Je bohatým zdrojom minerálov a mikroživín, vrátane beta karoténov, luteínu a zeaxantínu, ktoré chránia zdravie očí.2 Pomáha znižovať cholesterol3 a vďaka komplexu výživných látok má výrazné protizápalové účinky.4
Kel je vhodnou náhradou špenátu pre ľudí, ktorí trpia napr. obličkovými kameňmi. Špenát totiž obsahuje oxyláty, ktoré sa viažu na vápnik, pričom vznikajú kalcium-oxyláty, ktoré sa usadzujú v obličkách.
Listový kel obahuje cca 4,5 krát viac vitamínu C ako špenát.
Listový kel sa hodí nielen do smoothies, ale aj do teplých šalátov a polievok. Využitie je naozaj všestranné.
Páči sa mi mať v záhrade zeleninu, z ktorej môžem variť aj počas jarných a jesenných mesiacov, kedy ešte nič iné nerastie. V lete si ho síce neužijem (druhý rok vystriedali biele mušky čierne chrobáčiky), ale zvyšok roka si to vykompenzujem. A stojí to za to.
Pestovanie v kvetináči
Kel nie je náročný na pestovanie. Na YouTube nájdete kopec videí o tom, ako ho pestovať aj v kvetináčoch. Stačí balkón, kde svieti slnko a väčší kvetináč. V tomto prípade je dokonca menšia šanca, že kel napadne hmyz ako bežne v záhradke. A ak vám hmyz listy zožerie, odstrihnite časť rasliny a tá na jeseň znovu dorastie.
Semienka kelu zoženiete cez internet. Vyskúšajte a verím, že neoľutujete!
Pripájam zopár videí pre inšpiráciu:
Referencie & Zdroje:
- WHFoods: Kale
- SemanticScholar: Lutein and Zeaxanthin Supplementation and Association With Visual Function in Age-Related Macular Degeneration
- ScienceDirect: Steam cooking significantly improves in vitro bile acid binding of collard greens, kale, mustard greens, broccoli, green bell pepper, and cabbage
- PubMed: Cruciferous Vegetable Intake Is Inversely Correlated with Circulating Levels of Proinflammatory Markers in Women
Článok nereprezentuje lekárske, alebo iné zdravotnícke postupy a názory, pokiaľ nie je uvedené inak v referenciách na odborné články a vedecké výskumy. Článok nie je určený na diagnostiku ani liečbu ochorení. Rady a odporúčania v tomto článku nenahrádzajú individuálnu konzultáciu s odborníkom. Každú výraznú zmenu stravy je dôležité konzultovať s odborníkom, predovšetkým pokiaľ máte intenzívne alebo chronické zdravotné problémy. Tento článok je určený na informačné a vzdelávacie účely.