Kváskový špaldový toastový chlieb pre začiatočníkov
Ak začínate kváskovať, toto je pre vás ideálny prvý kváskový chlieb. Oproti klasickému chlebíku z ošatky je príprava aj pečenie jednoduchšie. S toastovým chlebom z obchodu sa nedá ani náhodou porovnať. Má chrumkavú kôrku a lahodnú vláčnu striedku. Bez pridania konzervantov, v zdravej kváskovej verzii.
Úžasné na tomto chlebe je, že doňho môžete primiešať zdravšie verzie múk a výsledok bude aj tak dokonale jemný a neodolateľný aj pre deti, ktoré by inak nad celozrnným pečivom krútili nosom… O jemnosť sa postará mlieko (môže byť rastlinné), maslo (alebo olivový olej) a vajíčko.
Ideálny kváskový chlieb pre začiatočníkov
Pre začiatočníkov je vhodný aj preto, lebo má zjednodušenú prípravu – nie je nutné cesto prekladať a pri pečení nemusíte rozohrievať rúru na maximum a používať plech so záparou. Nepotrebujete ani ošatku – postačí úzka vyššia forma na pečenie. Ideálne z jánskeho skla, lebo je to bezpečný materiál a zároveň vidíte na chlebík z každej strany.
Ak s kváskovaním začínate a nemáte veľa skúseností ani s miesením kysnutého cesta, tak kuchynský robot je pomôckou na nezaplatenie. Kvalita dobre vymieseného cesta sa rozhodne odrazí aj na výsledku.
Zdravší toastový chlieb
Špaldová múka sa pri kváskovaní správa trochu inak ako pšeničná, je o niečo vlhkejšia. S múkami môžete experimentovať a meniť ich pomer. Na prípravu základného chlebíka vám postačí špaldová celozrnná múka a špaldová chlebová múka. Keď sa neskôr rozhodnete experimentovať, môžete si pripraviť štartér z ražnej chlebovej múky a do miesenia pridať napr. jačmennú celozrnnú múku. Jačmeň má spomedzi obilnín výrazne najvyšší podiel vlákniny. Do cesta môžete pridať aj semienka.
Príklad časového rozvrhu:
- Večer si pripravíme štartér zmiešaním múky, vody a kvásku.
- Ráno vymiesime cesto pridaním zvyšných ingrediencií.
- Po 2 hodinách kvasenia celého cesta (cesto nie je nutné prekladať) ho vyformujeme do bochníka
a premiestime do formy na finálne kvasenie (cca 1 a pol až 2 hodiny). - Pečie sa priamo vo forme pri 210°C cca 40 minút, bez zápary.
- Necháme vychladnúť cca 2 – 3 hodiny.
Ako si kváskovanie uľahčiť
Pri tomto konkrétnom chlebíku som skúšala viacero variant ako si jeho prípravu uľahčiť – bez dopadu na kvalitu výsledku:
- Napríklad cesto nemusíte prekladať a ak nemáte čas, môžete ihneď po vymiesení cesta vytvarovať bochník a nechať ho vo forme narásť cca 4 hodiny.
- Pre nadýchanejší výsledok skúste miesenie vo fázach – 3 min. miesite, 10 min. necháte cesto oddychovať a znovu 3 min. miesite. Miesenie môžete zopakovať 3 krát a potom cesto vytvarujete do bochníka preložíte do formy. Takéto miesenie robím ak mám popri tom v kuchyni inú prácu, tak len na striedačku medzitým zapínam a vypínam kuchynský robot.
- Ak musíte odbehnúť z domu, šupnite cesto už vo forme do chladničky. Spomalí to kysnutie a takto si napr. môžete pri raňajkách vymiesiť cesto a chlebík upiecť až keď sa vrátite večer z práce. Len ho radšej hodinku pred pečením vyberte z chladničky a nechajte ho aklimatizovať pri izbovej teplote.
Prečo je kváskový chlieb lepšou voľbou
Kysnuté pečivo z droždia spôsobuje mnohým ľuďom tráviace tažkosti. Naopak dlho kvasené kváskové pečivo je ľahšie stráviteľné. Vďaka fermentácii je už čiastočne natrávené. Kvások obsahuje laktobacily, vďaka ktorým cesto fermentuje a nabublinkuje (narastie). Jeden typ laktobacilov – Lactobacillus reuteri má úžasné benefity pre naše zdravie. Výskum poukazuje na to, že nielen zlepšuje imunitu, ale dokáže potlačiť rast rakovinových nádorov. Viac informácií nájdete v článku Prečo a ako (jednoducho) začať kváskovať.
Kváskový špaldový toastový chlieb
Čo potrebujeme
Štartér
- 150 g špaldová celozrnná múka (alebo ražná chlebová múka)
- 150 g vlažná voda
- 25 g ražný kvások (1 kopcovitá PL)
Cesto
- 400 g špaldová chlebová múka (resp. kombinácia chlebovej a celozrnnej)
- 120 g mlieko (môže byť rastlinné, napr. mandľové)
- 1 vajce (rozšľahané vidličkou)
- 2 PL roztopené maslo (alebo olivový olej / masť)
- 2 čl soľ
Postup
Príprava štartéra
- Ingrediencie na štartér zmiešame tak, aby nezostalo suché miesto. Prikryjeme (napr. sklenenou pokrievkou z hrnca) a necháme nabublať 9 hodín cez deň alebo 12 hodín v noci (podľa izbovej teploty).*
Miesenie cesta a kvasenie
- Všetky suroviny zmiešame so štartérom. Môžeme zmiešať varechou a keď už to ide tažšie, miesime mixérom s násadkou na miesenie (na nižšom stupni) alebo rukou.** Zakryjeme, aby cesto neobschlo a necháme 2 hodiny oddychovať.
- Cesto vyberieme na dosku, jemne premiesime a rozvaľkáme cca 1,5 cm hrubé, šírka podľa formy na pečenie. Cesto zrolujeme, vyformujeme tak bochník, rohy stočíme dole a preložíme do maslom vymastenej formy na pečenie. Nemusíte ale použiť valček, môžete bochník vyformovať aj ručne. Prikryjeme a necháme 1- 2 hodiny zdvojnásobiť objem.
- TIP: Ak si chcete prácu uľahčiť alebo potrebujete odísť z domu, tak hneď po vymiesení cesta z neho vytvarujte bochník a vložte ho do formy. Kysnuť môže cca 4 hodiny pri izbovej teplote alebo 8 hodín v chladničke.
Pečenie
- Pred vložením do rúry narežeme povrch, lebo chlebík má tendenciu praskať keď rastie. Lepšie sa reže, ak je povrch cesta jemne pomúčený alebo keď nôž poprášite múkou.
- Pečenie pri teplote 210°C cca 40 minút. Správne upečený chlebík má dutý zvuk pri zaklopaní na spodnú časť.
- Vyberieme z formy a necháme vychladnúť na mriežke, aby sa nezaparil. Teplý chlebík nekrájame.
Poznámky
Článok nereprezentuje lekárske, alebo iné zdravotnícke postupy a názory, pokiaľ nie je uvedené inak v referenciách na odborné články a vedecké výskumy. Článok nie je určený na diagnostiku ani liečbu ochorení. Rady a odporúčania v tomto článku nenahrádzajú individuálnu konzultáciu s odborníkom. Každú výraznú zmenu stravy je dôležité konzultovať s odborníkom, predovšetkým pokiaľ máte intenzívne alebo chronické zdravotné problémy. Tento článok je určený na informačné a vzdelávacie účely.