Batátový toast (pečený na panvici) s bryndzovou nátierkou
Ak sa snažíte vyhnúť obilninám, batátový toast pečený na panvici je ideálna voľba pre zdravé, chutné a sýte raňajky. Kombinácia s bryndzovou nátierkou je pre mňa dokonalá – jemne sladký batát a unikátna slaná chuť bryndzovej nátierky je skrátka famózna. Niekedy mám totiž pocit, že zo sladkých raňajok sa dobre nenajem a preto vymýšľam slané (resp. slanšie) alternatívy. Ak máte radi napr. tekvicu alebo hokaido s kozím syrom alebo cviklu s feta syrom, tak batát s bryndzovou nátierkou si určite zamilujete.
Vďaka čomu sú tieto raňajky zdravé
BATÁTY
Batáty sú bohatým zdrojom antioxidantov, vitamínov A a C, mangánu a medi. Obsahujú rozpustnú a nerozpustnú vlákninu, ktorá podporuje zdravie čreva a pomáha chrániť pred rakovinou hrubého čreva1 . Draslík v batátoch pomáha regulovať krvný tlak a cholíny, ktoré pomáhajú redukovať chronický zápal v tele.2
BRYNDZA
Bryndza ako fermentovaný mliečny výrobok je prirodzeným zdrojom množstva prospešných baktérií a kvasiniek 3 – je to prírodné probiotikum. Okrem toho poskytuje kvalitné bielkoviny, vitamíny a minerály. Výskumy naznačujú, že pomáha znižovať LDL cholesterol a tiež hladinu C-reaktívneho proteínu, ktorý je poukazovateľom na zápal v tele.4
Ako si vybrať najkvalitnejšiu bryndzu
V obchode hľadajte kvalitnú ovčiu bryndzu, ktorá je zdravšia (napr. Green Sheep nájdete v Kauflande alebo skúste farmársku bryndzu). Možno budete prekvapení, že väčšina výrobcov bryndze používa až 50% kravského mlieka. Najkvalitnejšia bryndza pochádza od ovečiek pasených na zelenej tráve, preto najviac živín nájdete v brydzi vyrobenej počas jarnej / letnej sezóny.
Ak ste zvyknutí na tú 50% – nú bryndzu, tak pravá 100%- ná ovčia bryndza sa vám môže najskôr zdať príliš intenzívna. V tom prípade si skúste pripraviť nátierku v pomere 1:2 bryndze a kvalitného farmárskeho masla. Ale je to len otázka zvyku.
Bryndza a maslo ako zdroje vitamínu K2
Maslo a fermentované mliečne výrobky ako bryndza sú zdrojom dôležitého vitamínu K2. Ovce a kravy získajú zo zelenej trávy vitamín K1, ktorý sa v ich tele premieňa na K2. Vitamín K2 spolu s vitamínom A a D a vápnikom pomáhajú chrániť zuby pred zubným kazom a zabezpečujú správny vývoj kostí a tiež čeľuste, ktorého narušenie naopak vedie ku krivým zubom u detí. Okrem toho vitamín K2 pomáha zabezpečovať, aby sa vápnik vstrebával kam má -hlavne do zubov a kostí a nie do ciev, čo vedie k ich kôrnateniu a riziku kardiovaskulárnych ochorení.5
Upečte si batátový toast na panvici
Na internete je kopec receptov, kde toast z batátu pečú v rúre. Ak však robíte raňajky pre 1 -2 osoby, neoplatí sa to robiť v rúre. Na panvici pod pokrievkou to trvá cca 10 minút a nemusíte ani nahrievať rúru.
Batátový toast (pečený na panvici)
Čo potrebujeme
Batátový toast
- 1 batát
- 1 PL olivový olej
- soľ, korenie
Bryndzová nátierka
- 100 g bryndza
- 100 g maslo (zmäknuté)
- červená paprika /kurkuma, mletá rasca podľa chuti
Postup
Batátový toast
- Batát aj so šupkou nakrájame na tenšie kolieska (čím hrubšie, tým dlhšie sa budú piecť). Ak sa vám šupka na pohľad nepozdáva, odstráňte ju.
- Na olivovom oleji opražíme na panvici z oboch strán na miernom stupni. Osolíme a okoreníme.
- Dusíme pod pokrievkou, kým batát zmäkne. Trvá to cca 10 minút. (Priebežne skontrolujte vidličkou, lebo niektoré batáty sa pečú kratšie, iné dlhšie.)
- Pred koncom pridáme na vyšší stupeň, aby batát získal chrumkavejšiu kôrku.
Bryndzová nátierka
- Bryndzovú nátierku pripravíme zmiešaním rovnakého pomeru mäkkého masla a bryndze. Dochutíme červenou paprikou, čiernym korením a mletou rascou.
- Podávame napr. s klíčkami alebo vareným vajíčkom.
Referencie & Zdroje:
- PubMed: Mechanisms linking dietary fiber, gut microbiota and colon cancer prevention
- PubMed: Choline: An Essential Nutrient for Public Health
- ResearchGate: MICROBIOTA OF THE TRADITIONAL SLOVAK SHEEP CHEESE „BRYNDZA“
- Detection of Bacteria, Viruses, Parasites and Fungi: Bioterrorism Prevention: Health Effects of Bryndza
- Dr. Steven Lin: The Dental Diet Úryvok v angličine nájdete na Google Books
Článok nereprezentuje lekárske, alebo iné zdravotnícke postupy a názory, pokiaľ nie je uvedené inak v referenciách na odborné články a vedecké výskumy. Článok nie je určený na diagnostiku ani liečbu ochorení. Rady a odporúčania v tomto článku nenahrádzajú individuálnu konzultáciu s odborníkom. Každú výraznú zmenu stravy je dôležité konzultovať s odborníkom, predovšetkým pokiaľ máte intenzívne alebo chronické zdravotné problémy. Tento článok je určený na informačné a vzdelávacie účely.