Menej ako 10% genetického kódu v našom tele patrí ľudským bunkám. Čo tvorí zvyšok? Mikróby. Baktérie, vírusy, plesne… väčšinou s nami žijú v symbióze a bez nich by sme my ľudia NEPREŽILI.
Takmer každý človek má v tele aj herpes simplex vírus. Pokiaľ je v úzadí, nespôsobuje problémy. Ak však príde spúšťač, napríklad oslabenie imunity, vírus sa premnoží a infekcia sa môže prejaviť veľmi výrazným spôsobom.
Ako tomu predísť alebo zabrániť opakovaným infekciám? Pomôže aj antivírusová strava.
Poznáme 2 typy herpes simplex – typ 1 spôsobuje predovšetkým labiálny herpes (na pere), herpes simplex 2 spôsobuje herpes v oblasti genitálií. Antivírusová diéta je prospešná v oboch prípadoch herpes simplex, ale tiež pri infekciách spôsobených inými vírusmi. Výskum sa v tejto oblasti však zatiaľ primárne zameriaval na herpes vírus.
Na to, aby sa vírus herpes simplex mohol rozmnožovať v tele, potrebuje stabilný zdroj aminokyseliny arginín.
Tá sa v tele konvertuje na oxid dusnatý, zlúčeninu, ktorá je potrebná pre rozširovanie krvných ciev a zlepšenie prúdenia krvi.
Lyzín narúša vstrebávanie arginínu v čreve, čím zabraňuje prísunu arginínu pre vírus. Teda aj keď nie je priamo liekom, lyzín pomáha znižovať alebo aj brániť procesu rozmnožovania vírusu.
Pozn.: Ak sa teraz pýtate, či lyzín pomáha pri covid-19, tak žiadne štúdie na to zatiaľ neexistujú.
Ale lyzín sa skúma napr. aj v súvislosti z rozmnožovaním HIV vírusu.
sója a sójové výrobky
fazuľa, cícer, šošovica
quinoa, amarant, pohánka
spirulina a senovka grécka
Z hľadiska obsahu lyzínu v prepočte na 100g vedú v rebríčku sójové výrobky (tempeh a tofu), šošovica a ostatné druhy strukovín (napr. hrášok, fazuľka navy, mungo), cesnak (surový), quinoa, karfiol a brokolica, špenát, zemiaky a avokádo. Zdroj: dietandfitnesstoday.com Strukoviny je ideálne vopred minimálne namáčať, ideálne naklíčiť, aby sa zvýšila biodostupnosť výživných látok.
Lyzín zoženiete bežne aj ako výživový doplnok, odporúčaný pri liečbe akútnej infekcie (vo vyšších dávkach) a pri prevencii opakovaných infekcií (v nižších dávkach).
O užívaní sa poraďte so svojim lekárom, predovšetkým pri užívaní vysokých dávok alebo počas dlhšieho obdobia.
Kontraindikácie lyzínu
Lyzín v potravinách je považovaný za bezpečný, nakoľko obsah je nižší ako v tabletách.
Výborným prírodným zdrojom lyzínu je tiež SPIRULINA.
Vysoké dávky lyzínu môžu výraznejšie znížiť vstrebávanie arginínu, ktorý má svoj význam pre telo. Rovnováha je dôležitá.
ovsené vločky, pšenica, hnedá ryža, pohánka, kukurica
orechy a semená
čokoláda
mäso
Počas akútnej infekcie (nielen) herpesom záleží na tom, čo jete a čo nejete. Niektoré potraviny podporujú imunitu a regeneráciu, iné majú zas na telo opačný účinok – podporujú zápal v tele a infekcia sa rýchlejšie množí.
Tu je zopár tipov, na ktoré upriamil pozornosť Dr. Darren Schmidt v interview o antivírusovej diéte počas Viral & Retroviral summit 2019.
Cukor
´Cukor ničí všetko.´ hovorí Dr. Schmidt. Oslabuje imunitný systém, podporuje zápal v tele, dokonca vyživuje rakovinotvorné bunky. Preto mnohí ľudia s chronickými zdravotnými ťažkosťami, ktorí úplne vylúčili rafinovaný cukor si veľmi pochvaľujú toto rozhodnutie. Veľkou výzvou je tiež vylúčiť skryté cukry, napr. z omáčok, sladených nápojov, kečupov a tiež sacharidy z bielej múky.
Prečítajte si tiež článok Ako som sa zbavila závislosti na sladkostiach
Mlieko a mliečne výrobky
´Mlieko a mliečne výrobky majú zahlieňovací efekt a spomaľujú imunitný systém. Čerstvé nepasterizované mlieko je však v poriadku.´ dodal Dr. Schmidt. Ja len doplním, že odborníci na výživu sa zhodujú v tom, že dnešné mlieko a mliečne výrobky majú naozaj ďaleko od toho, čo jedli / pili naši predkovia. Pasterizácia ničí prospešné baktérie v mlieku, kravy nie sú pasené na tráve, ale kŕmené primárne obilím a častokrát dostávajú dávky antibiotík, ktoré podporujú ich rýchlejší rast.
Skúsiť niečo iné?
Mať otvorenú myseľ je dôležité, predovšetkým keď človek bojuje s chronickými zdravotnými ťažkosťami. Dr. Schmidt veľmi zaujímavo poukazuje na to, ako ochota skúsiť niečo iné často prináša priam nečakane pozitívne výsledky.
Čo to znamená? Že vegán začne jesť mäso. A naopak človek, ktorý je mäso často – ho na niekoľko týždňov úplne vynechá a zameria sa na vysoký podiel zeleniny a ovocia v strave.
Pôst, prípadne prerušovaný pôst alebo ketóza aspoň niekoľko dní v roku sú tiež veľmi prospešné, pretože okrem iného pomáhajú znovu naštartovať imunitný systém.
Každý človek je unikátny a neexistuje univerzálny návod, ktorý by fungoval pre každého, v každej situácii. Avšak možností ako si môžeme pomôcť je veľa.
Dôležité je, naučiť sa počúvať vlastné telo, vnímať čo prináša pozitívny a čo zas negatívny účinok.
lepok
múka a biele pečivo
mlieko, smotana
sladkosti
polotovary so skrytým cukrom
sladené nápoje
ovocné džúsy (pre vysoký obsah cukru)
rafinované mäsové výrobky
Dr. Peter Osborne
Viem, že možno výrok Dr. Petra Osborna znie pre niekoho radikálne, avšak pri chronických ťažstiach práve komplexný prístup prináša najlepšie výsledky. Predstavte si, že máte deravú strechu na dome. Narátate tam 7 dier, bude vám stačiť jedna záplata? Nie. Potrebujete ich viac. Rovnaké to je pri chronických zdravotných ťažkostiach, kedy je potrebné adresovať čo jeme, čo nejeme, či náš životný štýl podporuje alebo bráni liečbe a regenerácii.
Pre posilnenie imunity sú kľúčové vitamíny C, A a zinok v strave, prípadne vo forme výživových doplnkov. B-complex a selén tiež pomáhajú posilniť imunitu. Spirulina je nielen výborným zdrojom lyzínu, ale podporuje aj aktivitu imunitných NK buniek. Prečítajte si článok Ako užívať vitamíny a výživové doplnky pre posilnenie imunity.
V našom tele sa nachádza viac mikróbov ako je hviezd v známom vesmíre. Ak prevládajú tie prospešné, chránia našu imunitu a držia škodlivé mikróby v úzadí. Preto podpora rovnováhy črevného mikrobiómu pomáha posilniť imunitu. Až za 70% imunity totiž zodpovedajú črevá. Fermentovaná zelenina, napr. kyslá kapusta alebo kimchi pomáhajú rozšíriť rady dobrých mikrobov v tele.
Ako predchádzať opakovanej infekcii vírusom herpes simplex:
Neviete sa vymotať zo svojich zdravotných problémov a hodila by sa vám možnosť porozprávať sa osobne?
Zišiel by sa vám SPRIEVODCA, ktorý vás vidí ako unikátneho človeka, v jedinečnej situácii a pomôže vám sformovať a implementovať PERSONALIZOVANÝ program pre podporu uzdravenia?
Rezervujte si termín orientačnej online konzultácie v trvaní cca 30 minút ZDARMA.
Ďalšie zdroje:
Healthline: 40 Sources of Lysine to Add to Your Plate
WebMD: Top Foods High in Arginine
Článok nereprezentuje lekárske, alebo iné zdravotnícke postupy a názory, pokiaľ nie je uvedené inak v referenciách na odborné články a vedecké výskumy. Článok nie je určený na diagnostiku ani liečbu ochorení. Rady a odporúčania v tomto článku nenahrádzajú individuálnu konzultáciu s odborníkom. Každú výraznú zmenu stravy je dôležité konzultovať s odborníkom, predovšetkým pokiaľ máte intenzívne alebo chronické zdravotné problémy. Tento článok je určený na informačné a vzdelávacie účely.
Aj zdravé jedlo môže byť chutné a rýchlo hotové! Jedlo nám dodáva energiu, chráni zdravie a pomáha liečiť. Objavte nové jedlá, ktoré vám pomôžu cítiť sa lepšie.