Zelená polievka plná vitamínov
Zabudnite na vodnatú špenátovú polievku alebo brokolicovú polievku s nevýraznou chuťou. Keď vyskúšate túto zelenú polievku plnú vitamínov, určite sa zaradí vo vášho stáleho jedálnička. Milujú ju dospelí aj deti, mám to odskúšané na širokej vzorke 🙂 Je hustá a dokonalé krémová. O plnosť chutí sa postará kombinácia viacerých druhov zeleniny – základom je brokolica, cuketa, hrášok a špenát / kel. Pridať môžete aj karfiol alebo petržlen. O zahustenie sa postará cuketa, ktorá dodá krémovú chuť bez použitia smotany.
Polievka, ktorá posilní celé telo
U nás zelená polievka skrátka fičí. Aj keď môj syn zo zeleniny zje iba uhorku, túto zelenú polievku miluje a pre mňa je to spôsob, ako doňho dostať čo najviac zeleniny. Varím ju takmer každý týždeň a rada do nej pridávam rôzne druhy zeleniny. Výsledkom je polievka, ktorá je nielen chutná a sýta, ale má aj obrovský liečivý potenciál. O ten sa postará množstvo antioxidantov, vitamínov, minerálov a tiež fytonutrientov. Má protizápalové účinky vďaka brokolici a karfiolu, posilňuje zdravie očí vďaka cukete a pomáha udržať zdravé črevá vďaka vysokému obsahu vlákniny .
Vďaka čomu je táto polievka zdravá
BROKOLICA
Brokolica je bohatým zdrojom vlákniny, vitamínu C a K1, mangánu, draslíka, železa a folátov. Je jedným z najbohatších zdrojov antioxidantov, získať z nej môžete napr. protizápalový sulforafan a indol-3-karbinol a tiež karotenoidy prospešné pre zdravie očí – luteín, zeaxantín a betakarotén.1 Mnohé štúdie poukazúju na preventívne účinky brokolice pred rakovinou. 2
KARFIOL
Karfiol má protizápalové účinky, pomáha v liečbe a prevencii rakoviny a neurodegeneratívnych chorôb. Pomáha znižovať riziko obezity a metabolických ochorení 3, vyrovnávať hladinu hormónov, zlepšovať funkciu obličiek aj brániť premnoženiu Helikobakter pylori v tráviacom trakte.4 Je bohatým zdrojom vitamínu C, vitamínu K a folátov.5 Viac v článku KARFIOL vo vašej kuchyni.
CUKETA
Cuketa je bohatým zdrojom vlákniny a obsahuje rastlinné flavonoidy – antioxidanty ako zeaxantín, beta karotény a luteín.6 Každý z nich hrá dôležitú rolu pri spomaľovaní starnutia a prevencii chorôb. Pomáhajú udržiavať zdravý zrak a chránia oči pred chorobami, ktoré prichádzajú s vyšším vekom.7 Okrem toho hrajú významnú rolu v prevencii degeneratívnych a nádorových ochorení.8
HRÁŠOK
Zelený hráškok je zdrojom kvalitných bielkovín a vlákniny. Obsahuje množstvo fytonutrientov, napr. kyselinu alfa – linolenovú, vitamín K, mangán, meď a fosfor.9 Zelený hrášok nepatrí medzi strukoviny, je to zelenina a je vhodný aj pri PALEO strave. Obsahuje síce sacharidy, ale vo vyváženom pomere s vlákninou, aj preto patrí k potravinám s nízkym glykemickým indexom.10 Najlepší je čerstvý alebo mrazený (mrazený BIO hrášok zoženiete napr. v Kauflande).
ŠPENÁT
Špenát je bohatým zdrojom vitamínov, obsahuje vitamín K, A, C, magnézium a prospešné foláty 11, ktoré pomáhajú udržiavať zdravý kardiovaskulárny systém. Špenát je bohatým zdrojom železa, odporúča sa aj pri anémii. Chlorofyl v špenáte pomáha eliminovať karcinogénne látky heterocyklické amíny, ktoré vznikajú pri grilovaní mäsa pri vyšších teplotách.12, 13
Ako spracovať brokolicu a karfiol, aby sa zachovali liečivé účinky
Liečivý sulforafan sa v brokolici a karfiole nachádza v neaktívnej forme, pre aktivovanie je potrebné zeleninu narušiť krájaním, sekaním, drvením1 Tepelná úprava a tiež mrazenie však bránia sformovaniu sulforafanu. Vďaka štúdii z Veľkej Británie vieme, že existuje spôsob, ako tomu naopak dopomôcť.2
Najlepší spôsob ako variť brokolicu / karfiol:
- Brokolicu nakrájajte na stredne veľké kusy a namočte do slanej vody aspoň na 5 minút, potom premyte. Namáčaním v slanej vode pomôžete odplaviť nežiadúce látky z povrchu zeleniny.
- Umytú brokolicu nakrájajte / nasekajte v sekáčiku (podľa konkrétneho receptu). Už samotné krájanie pomáha v procese formovania sulforafanu.
- Brokolicu posypte horčicovými semienkami (netreba ich veľa, ja používam 1/2 čl na stredne veľkú brokolicu).
- Nechajte odstáť 30 – 90 minút (dlhšie je lepšie). Potom uvarte podľa receptu.
Detailnejšie informácie nájdete v článku Ako zvýšiť hladinu sulforafanu v brokolici a karfiole.
Zelená polievka plná vitamínov
Čo potrebujeme
- 1 brokolica (alebo 1/2 brokolica a 1/2 karfiol)
- 1/2 čl horčičné semienka (ak chceme posilniť liečivé účinky sulforafanu)*
- 1 PL olivový / kokosový olej
- 1/2 pór
- 1 cuketa (stredne veľká)
- 1 petržlen (nemusí byť)
- 1 hrnček zelený hrášok (čerstvý alebo mrazený)
- 2 hrnček špenát (alebo listový kel)
- 1 strúčik cesnak
- 1 čl sušená koreňová zelenina
- soľ a korenie
Postup
Predpríprava brokolice / karfiolu*
- Brokolicu / karfiol nakrájame na kúsky a namočíme na 5 minút do slanej vody.
- Premyjeme, scedíme a nasekáme ešte na menšie kúsky. Krájanie/ sekanie narúša štruktúru zeleniny a pomáha pri formovaní liečivého sulforafanu.
- Primiešame horčicové semienka a necháme odstáť 30 - 90 minút, aby sa aktivoval sulforafan.
Príprava polievky
- Na oleji opražíme pórik, pridáme brokolicu / karfiol a cesnak. Zalejeme vriacou vodou. Pridáme sušenú zeleninu, soľ, čierne korenie a varíme cca 5 minút.
- Potom pridáme nakrájanú cuketu a hrášok, varíme ďalej cca 5 minút.
- Ako posledný pridáme špenát / kel, varíme ďalšie cca 3 minúty. Zeleninu teda pridávame do hrnca postupne, podľa toho ako dlho sa varí.
- Necháme trochu vychladnúť a rozmixujeme.
Poznámky
Referencie & Zdroje:
- Healthline: Broccoli 101: Nutrition Facts and Health Benefits
- National Cancer Institute: Cruciferous Vegetables and Cancer Prevention
- PubMed: Indole-3-carbinol prevents diet-induced obesity through modulation of multiple genes related to adipogenesis, thermogenesis or inflammation in the visceral adipose tissue of mice.
- PubMed: Diet and Helicobacter pylori infection
- WHFoods: Cauliflower
- WHFoods: Summer squash
- SemanticScholar.org: Lutein and Zeaxanthin Supplementation and Association With Visual Function in Age-Related Macular Degeneration
- PubMed: Role of Zucchini and Its Distinctive Components in the Modulation of Degenerative Processes: Genotoxicity, Anti-Genotoxicity, Cytotoxicity and Apoptotic Effects
- WHFoods: Green Peas
- Thediabetescouncil.com: Are Peas Good For Diabetes?
- WHFoods: Spinach
- PubMed: Cancer chemoprevention by dietary chlorophylls: A 12,000-animal dose-dose matrix biomarker and tumor study
- Bezpecnostpotravi.cz: Heterocyklické aminy
Článok nereprezentuje lekárske, alebo iné zdravotnícke postupy a názory, pokiaľ nie je uvedené inak v referenciách na odborné články a vedecké výskumy. Článok nie je určený na diagnostiku ani liečbu ochorení. Rady a odporúčania v tomto článku nenahrádzajú individuálnu konzultáciu s odborníkom. Každú výraznú zmenu stravy je dôležité konzultovať s odborníkom, predovšetkým pokiaľ máte intenzívne alebo chronické zdravotné problémy. Tento článok je určený na informačné a vzdelávacie účely.