Kváskové špaldové čokoládové pletence
Sú také chutné ako vyzerajú:) Kváskové špaldové čokoládové pletence sú chrumkavé zvonku a mäkkučké zvnútra, vyrobené zo špaldového kváskového cesta, s ktorým sa výborne pracuje. Čokoládová plnka zo zdravých ingrediencií je lahodne krémová a možno ju využijete aj v iných obľúbených receptoch.
Dlho som skúšala rôzne kombinácie ingrediencií s cieľom vytvoriť cesto, ktoré bude chutné a jemné, ale zároveň sa s ním bude ľahko pracovať. Aby sa dalo ľahko vaľkať a nelepilo sa na ruky. Ukázalo sa, že na to naozaj netreba veľa. Stačí trochu masla na zjemnenie. Nepotrebujete ani mlieko, ani vajce.
Ďatľový sirup je nielen chutnejšou, ale aj zdravšou alternatívou cukru pri pečení.
Čokoládová plnka bez cukru, ktorej neodoláte
Mám veľmi rada čokoládovo – kokosové kysnuté koláče, ktoré sa dajú kúpiť v predajniach Starého otca. Chcela som ale vlastnú kváskovú verziu so špaldovou múkou a bez bieleho cukru.
Ďatľový sirup je výbornou náhradou cukru. Veľmi dobre sa kombinuje s kakaom a maslom a vyrobíte z neho úplne jednoducho tú najlahodnejšiu krémovú plnku. Ďatľový sirup dodá koláčom i muffinom špecifickú chuť, ktorú cukor nikdy nenapodobní. Ďatľový sirup je teda nielen zdravšou, ale aj chutnejšou alternatívou cukru pri pečení. Bonusom je, že s plnkou sa tiež dobre pracuje a nerozteká sa na ceste.
Strúhaný kokos zjemní intenzívnu chuť kakaa a dodá koláčikom trochu exotickejší nádych, určite ho nevynechajte.
Antibakteriálne účinky ďatľového sirupu
Ďatľový sirup je prírodné sladidlo, v kvalitných produktoch vyrobené iba zo sušených ďatľí a vody. Už to je prvý rozdiel v porovnaní s priemyselne spracúvaným rafinovaným bielym cukrom. Ďatľový sirup patrí k sladidlám s nižsím glykemickým indexom a preto nespôsobuje v tele také výrazné výkyvy energie.
Jeho liečivé účinky sa však vo výskumoch potvrdili len nedávno. V roku 2016 vedci z Cardiff Metropolitan University vo Veľkej Británii vo svojom výskume potvrdili antibakteriálne účinky ďatľového sirupu proti baktériám Escherichia coli a Staphylococcus aureus. Ukázalo sa, že už v malým množstvách má ďatľový sirup pozitívne účinky vďaka obsahu polyfenolov – silných antioxidačných látok. Obsah cukru s tým teda nemá nič spoločné. Naopak účinné látky v ďatľovom sirupe sú rastlinné polyfenoly. Pre úplnosť informácií – výskum sa zameral na ďatľový sirup bez tepelnej úpravy, takže nie je zatiaľ jasné nakoľko sa liečivé vlastnosti zachovávajú pri pečení. 1
Tipy pre chutné kváskové špaldové čokoládové pletence
Z tohto cesta sa dajú vyrobiť 4 veľké pletence, ktoré sa vojdú na 1 plech na pečenie. Samozrejme môžete si vyrobiť ľubovoľné tvary. Skúšala som aj jeden veľký pletenec či dlhý kakaovník, ale najlepšie sa mi pracuje práve s touto verziou – kde cesto rozdelím na 4 rovnaké časti a tie rozvaľkám. Plát cesta natretý plnkou a posypaný kokosom potom stočím do rolády a pozdĺžne rozrežem na polovicu. Vzniknú 2 dlhé pásy, ktoré navzájom prepletiem a zatočím do kolieska. Preferujem čo najrýchlejší postup prípravy – teda čím viac menších pletencov, tým viac práce. Štyri veľké sú tak akurát.
A úprimne, keď som sa snažila upiecť to ako makovník (dlhú roládu), vždy mi to prasklo a nevyzeralo to pekne. Takto keď si cesto narežem hneď na začiatku, krásne sa ukáže plnka a na praskliny môžem zabudnúť. Oproti stočenej roláde majú tieto jednotlivé pletence ešte jednu výhodu, malé deti si nimi až tak nezašpinia ruky (a všetko naokolo), lebo plnka na povrchu je tuhšia, upečená. Vnútri však zostáva plnka lahodne krémová a jemná. Je to skvelý koláčik, ktorý si môžete pribaliť do batohu na výlety.
Prečo nenechávam koláčiky kysnúť na plechu
Keď sa mi už darilo upiecť chutný kváskový chlebík, pustila som sa do skúšania žemličiek, rožtekov a koláčikov. Začiatky boli neveselé, lebo všetky menšie druhy pečiva boli kyslé. Dokonca aj vtedy, ak som ich vyrobila z toho istého cesta ako chlebík, ktorý kyslý vôbec nebol. Mala som pocit, že rozdiel je len v tom, že menšie kusy kysnú nejako rýchlejšie a príliš sa tam rozvinie kyslosť kvásku.
Preto som to začala robiť inak a tento postup sa mi osvedčil. Cesto po vymiestení so štartérom nechám kysnúť cca 2,5 až 3 hodiny. Medzitým ho poprekladám. Potom čo cesto vyformujem do výsledkých tvarov a uložím na plech, hneď ich upečiem. Nenechávam ich teda kysnúť samostatne na plechu, ako to býva v mnohých receptoch. Je na vás, aký postup prípravy si zvolíte, ale ak máte podobný problém s kyslosťou ako som mala ja, skúste toto riešenie.
Kváskové špaldové čokoládové pletence
Čo potrebujeme
Štartér
- 100 g špaldová celozrnná múka
- 100 g voda
- 1 PL kvások
Cesto
- 300 g špaldová chlebová múka
- 150 g špaldová hladká múka
- 100 g voda
- 30 g javorový sirup (alebo iné sladidlo)*
- 60 g masla (zmäknuté)
- štipka soľ
Plnka
- 50 g roztopené maslo
- 12 g kakao
- 50 g ďatľový sirup
- 4 PL strúhaný kokos
Postup
Príprava štartéra
- Ingrediencie na štartér zmiešame tak, aby nezostalo suché miesto. Prikryjeme a necháme nabublať 9 hodín cez deň alebo 12 hodín v noci (podľa izbovej teploty).
Príprava cesta
- Všetky suroviny zmiešame so štartérom. Môžeme zmiešať varechou a keď už to ide tažšie, miesime mixérom s násadkou na miesenie (na nižšom stupni) alebo rukou. Zakryjeme fóliou a necháme 2,5 až 3 hodiny narásť.
Príprava plnky
- Maslo roztopíme, primiešame kakao a ďatľový sirup. Plnka by mala byť mierne tuhá - aby sa dobre rozotierala. Ak by sa príliš roztekala, ťažko by sa vám cesto točilo do rolády. Kokos použijeme na posypanie samostatne.
Pečenie
- Cesto rozdelíme na 4 - 8 častí (podľa toho koľko pletencov/ akej veľkosti chceme pripraviť). Každú časť rozvaľkáme natenko, potrieme plnkou a posypeme kokosom. Zrolujeme a po dĺžke rozrežeme na polovicu. Vzniknuté 2 pásy navzájom prepletáme a zrolujeme ´na slimáčika´.
- Ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie a pred vložením do rúry potrieme vajíčkom. Pečenie pri teplote 200°C cca 20 -25 minút.
Poznámky
Referencie & Zdroje:
Článok nereprezentuje lekárske, alebo iné zdravotnícke postupy a názory, pokiaľ nie je uvedené inak v referenciách na odborné články a vedecké výskumy. Článok nie je určený na diagnostiku ani liečbu ochorení. Rady a odporúčania v tomto článku nenahrádzajú individuálnu konzultáciu s odborníkom. Každú výraznú zmenu stravy je dôležité konzultovať s odborníkom, predovšetkým pokiaľ máte intenzívne alebo chronické zdravotné problémy. Tento článok je určený na informačné a vzdelávacie účely.