Výborný celoražný kváskový chlieb
Celoražný kváskový chlieb bol pre mňa dlho nedosiahnuteľnou métou. Ražné chlebíky bývajú vlhké a cesto nekysne tak dobre ako cesto z bielej múky. Experimenty ma však postupne priviedli k niekoľkým trikom, ako upiecť viac nadýchaný ražný bochník. Výborne chutí napríklad s vajíčkami alebo bryndzovou nátierkou.
Tipy ako upiecť chutnejší celoražný chlieb
- Do štartéra pridajte viac kvásku, nebude kyslejší, ale bude mať väčšiu silu a lepšie narastie.
- Namiesto vody skúste použiť pivo, ktoré pomáha cestu lepšie kysnúť.
- Do cesta môžete pridať 1/2 lyžičky sódy bikarbóny – tá pomôže cestu narásť a zároveň neutralizuje kyslejšiu chuť ražnej múky.
- Pre vyváženie kyslej chuti vyskúšajte pridať aj 1 lyžičku jačmenného sladu (tekuté sladidlo bežne používané pri pečení chleba).
- Vlhkosť pomáhajú eliminovať aj chia semienka. Stačí pridať do cesta pri miesení 1 polievkovú lyžicu. Pre vylepšenie chuti a nutričných hodnôt môžete pridať rôzne druhy semienok.
- Ražná múka je vlhkejšia, preto pomôže primiešať do cesta trochu suchšej múky. No namiesto klasickej pšeničnej či špaldovej, skúste teffovú múku. Je prirodzene bezlepková a nutrične veľmi bohatá. Dodá chlebíku esenciálne aminokyseliny (vrátane lyzínu, treonínu a tryptofánu) a má vysoký obsah vlákniny. Nemusíte ju použiť, ale výslednej textúre to pomôže. Teffovú múku zoženiete v BIO obchodoch a v predajniach DM. Využijete ju aj v iných receptoch – nahradiť ňou môžete 20 – 25% bežnej múky (viac radšej nie).
- Celoražný chlieb je lepšie piecť klasickou metódou – teda na rozpálenom plechu (nie vo forme) najskôr pri 250°C a potom dopekať pri cca 190°C. Pečený vo forme pri cca 220°C zostane o niečo vlhkejší.
Celoražný kváskový chlieb je jednoduchší na prípravu
Ražné cesto je veľmi špecifické – lepkavé a nedá sa s ním pracovať ako so pšeničným cestom. Ak ale hľadáte chlebík čo najjednoduchší na prípravu – je to tento. Večer si pripravíte štartér, ráno vymiesite lepkavé cesto, z ktorého hneď vytvarujete bochník. Uložíte do ošatky, kde bude rásť cca 5 hodín (alebo dlhšie v chladničke). Potom upečiete.
Semienka v chlebíku pre lepšiu chuť
Slnečnicové semienka sú výborným zdrojom vitamínu E, ktorý je silný antioxidant a tiež selénu, ktorý posilňuje imunitu a pomáha telu pri detoxikácii od ťažkých kovov. Lúpané konopné semienka dodajú omega-3-mastné kyseliny s protizápalovými účinkami a magnézium. Tekvicové semienka tiež obsahujú magnézium, fosfor (dôležitý pre zdravé zuby) a mangán pre zdravé kosti.1
Vyskúšajte aj Trojzrnný kváskový chlieb s jačmennou múkou.
Výborný celoražný kváskový chlieb
Čo potrebujeme
Štartér
- 160 g ražnej celozrnnej múky
- 180 g vody
- 2 PL kvásku (cca 35g)
Cesto
- 250 g ražnej chlebovej múky
- 100 g ražnej celozrnnej múky
- 70 g teffovej múky (alebo ražnej chlebovej, ak nemáte teffovú)
- 2 čl soľ
- 1 čl rasca
- 1/3 hrnčeka semienka (1 PL chia + tekvicové, slnečnicové)
- 180 g pivo
Postup
Príprava štartéra
- Ingrediencie na štartér zmiešame vareškou tak, aby nezostalo suché miesto. Prikryjeme a necháme nabublať 9 hodín cez deň alebo 12 hodín v noci (podľa izbovej teploty).*
Miesenie cesta a kvasenie
- Všetky suroviny zmiešame so štartérom. Miesime mixérom s násadkou na miesenie (na nižšom stupni) alebo vareškou. Vznikne lepkavé cesto.
- Cesto posypeme trochou múky a vyklopíme na pracovnú dosku. Ruky si dobre pomúčime, cesto trochu premiesime a potom vytvarujeme do bochníka.
- Uložíme do ošatky vysypanej kukuričným škrobom.
- Prikryjeme fóliou alebo sáčkom, aby cesto neobschlo a necháme narásť. Cesto by malo zdvojnásobiť objem. Trvá to cca 4 - 6 hodín.
Pečenie
- Rúru predhrejeme na 250°C spolu s plechmi - jeden plech na pečenie chleba, druhý v spodnej časti rúry na záparu.
- Chlebík vyklopíme z ošatky - ošatku prikryjeme papierom na pečenie o niečo väčším ako ošatka a položíme naňho pomocný plech bez okrajov (napr. plech na pizzu otočený naopak). Zakrytú ošatku preklopíme ´dolu hlavou´. Bochník aj s papierom zosunieme do rúry na rozpálený plech v strednej časti rúry. Na plech v spodnej časti rúry opatrne vylejeme pohár vody a rýchlo rúru zatvoríme.
- Pečieme pri teplote 250°C so záparou 15 minút.
- Potom rúru trochu vyvetráme a teplotu stiahneme na 190°C. Dopekáme cca 30 minút.
- Správne upečený chlebík má dutý zvuk pri zaklopaní na spodnú časť.
- Chlebík necháme vychladnúť na mriežke, aby sa nezaparil zdola. Teplý chlebík nekrájame.
Poznámky
Referencie & Zdroje:
- HealthLine: 6 Super Healthy Seeds You Should Eat
Článok nereprezentuje lekárske, alebo iné zdravotnícke postupy a názory, pokiaľ nie je uvedené inak v referenciách na odborné články a vedecké výskumy. Článok nie je určený na diagnostiku ani liečbu ochorení. Rady a odporúčania v tomto článku nenahrádzajú individuálnu konzultáciu s odborníkom. Každú výraznú zmenu stravy je dôležité konzultovať s odborníkom, predovšetkým pokiaľ máte intenzívne alebo chronické zdravotné problémy. Tento článok je určený na informačné a vzdelávacie účely.