Trojzrnný kváskový chlieb s jačmennou múkou
Trojzrnný kváskový chlieb s jačmennou múkou je obmenou klasickej kombinácie pšenično – ražného chleba. Kombinuje zdravšie alternatívy múky – ražnú, jačmennú celozrnnú a špaldovú múku. Nadýchaný výsledok napriek kombinácii (ťažšej) ražnej a jačmennej celozrnnej múky pomôže zabezpečiť pridanie piva namiesto vody.
Vďaka čomu je tento chlebík zdravý
Jačmeň patrí k zdravším alternatívam pšeničnej múky. Je bohatým zdrojom rozpustnej vlákniny (betaglukánov), ktorá spomaňuje trávenie, čím prináša dlhší pocit zasýtenia1. Nerozpustná vláknina v jačmeni slúži ako potrava pre dobré baktérie v čreve, ktoré okrem iného znižujú zápal v tele. Vláknina zohráva rolu v prevencii mnohých chorôb tráviaceho traktu, vrátane žlčníkových kameňov a syndrómu dráždivého čreva.2 Betaglukány pomáhajú znižovať cholesterol3 a posilňovať imunitný systém. Jačmeň je zrojom viacerých dôležitých minerálov, napr. selénu, ktorý pomáha pri detoxikácii organizmu od ťažkých kovov.4
Jačmennú celozrnnú múku zoženiete v bio obchodoch a môžete ju použiť nielen pri pečení chleba, ale výborne sa hodí aj do sušienok. Pri pečení ju môžete kombinovať so špaldovou.
Jačmeň môžete do jedálnička zaradiť aj v podobe vločiek. Pripravíte z nich napríklad výbornú Jačmennú raňajkovú kašu.
Tipy pre chutný kváskový chlieb s jačmennou múkou
Pivo do cesta môžete použiť svetlé alebo tmavé. Pokojne aj bez alkoholu, ktorý ale mimochodom pri pečení aj tak vyprchá.
Keď budete pridávať semienka, môžete nakombinovať okrem klasických slnečnicových a tekvicových napríklad aj lúpané konopné semienka, ktoré sú výborným zdrojom omega-3-mastných kyselín a vďaka svojej svetlej farbe a malej veľkosti si ich v chlebíku ani nevšimnete – to je bonus pre vyberavé deti, ktoré z chlebíkov semienka dolujú prštekami… To isté platí aj o chia semienkach, ale tie sajú vodu, takže 1 lyžica chia semienok na tento chlebík úplne stačí.
Toto je recept na tradičný chlebík z ošatky. Ak ošatku nemáte, môžete cesto nechať kysnúť aj v miske, ktorú vysteliete utierkou poprášenou múkou alebo kukuričným škrobom, aby sa cesto na utierku neprilepilo.
Trojzrnný kváskový chlebík s jačmennou múkou
Čo potrebujeme
Štartér
- 160 g ražná chlebová múka
- 180 g voda
- 25 g kvások (1 kopcovitá PL)
Cesto
- 250 g špaldová chlebová múka
- 150 g jačmenná celozrnná múka
- 180 g pivo
- 2 čl soľ
- 1 čl jačmenný slad* (nemusí byť)
- 1/2 hrnčeka semienka** ( napr. tekvicové, slnečnicové, konopné)
Postup
Príprava štartéra
- Ingrediencie na štartér zmiešame tak, aby nezostalo suché miesto. Prikryjeme a necháme nabublať 9 hodín cez deň alebo 12 hodín v noci (podľa izbovej teploty).
Príprava cesta
- Všetky suroviny zmiešame so štartérom. Môžeme zmiešať varechou a keď už to ide tažšie, miesime kuchynským robotom s násadkou na miesenie (na nižšom stupni) alebo rukou. Zakryjeme, aby cesto neobschlo a necháme 2 hodiny oddychovať. Môžete poprekladať cesto, ale nie je to úplne nutné.
- Z cesta vytvarujeme bochník a premiestnime do ošatky, kde by malo zdvojnásobiť svoj objem, čo trvá cca 2 hodiny.
Pečenie
- Rúru predhrejeme na 250°C spolu s plechmi - jeden plech na pečenie chleba, druhý v spodnej časti rúry na záparu.
- Chlebík vyklopíme z ošatky tak, že ošatku prikryjeme papierom na pečenie o niečo väčším ako ošatka a na papier položíme pomocný plech bez okrajov (napr. plech na pizzu otočený naopak). Zakrytú ošatku preklopíme ´dolu hlavou´. Bochník aj s papierom zosunieme z pomocného plechu do rúry na rozpálený plech v strednej časti rúry. Na plech v spodnej časti rúry opatrne vylejeme pohár vody a rýchlo rúru zatvoríme.
- Pečieme pri teplote 250°C so záparou 15 minút.
- Potom plech s vodou opatrne vyberieme, rúru trochu vyvetráme a teplotu stiahneme na 190°C. Dopekáme cca 35 minút.
- Správne upečený chlebík má dutý zvuk pri zaklopaní na spodnú časť. Chlebík necháme vychladnúť na mriežke, aby sa nezaparil zdola. Teplý chlebík nekrájame.
Poznámky
Referencie & Zdroje:
- PubMed: Effects of dietary fibre on subjective appetite, energy intake and body weight: a systematic review of randomized controlled trials.
- MayoClinic: Dietary fiber: Essential for a healthy diet
- PubMed: Barley β-glucan reduces blood cholesterol levels via interrupting bile acid metabolism.
- ScienceDirect: Selenium detoxification of heavy metals: a possible mechanism for the blood plasma
Článok nereprezentuje lekárske, alebo iné zdravotnícke postupy a názory, pokiaľ nie je uvedené inak v referenciách na odborné články a vedecké výskumy. Článok nie je určený na diagnostiku ani liečbu ochorení. Rady a odporúčania v tomto článku nenahrádzajú individuálnu konzultáciu s odborníkom. Každú výraznú zmenu stravy je dôležité konzultovať s odborníkom, predovšetkým pokiaľ máte intenzívne alebo chronické zdravotné problémy. Tento článok je určený na informačné a vzdelávacie účely.