3 tipy: Čo môžete ráno urobiť pre svoj žalúdok
Čínske príslovie hovorí: ”Z troch desatín lieči liek, zo siedmich desatín správna životospráva.” Naštartujte svoj deň čo najlepšie a poďakuje sa vám nielen žalúdok.
1. Doprajte si teplé raňajky
Naštartujte svoj deň chutnou teplou kašou z pšena alebo jačmenných vločiek. Obilná kaša, najskôr fermentovaná a potom uvarená v rastlinnom mlieku je ľahko stráviteľná. Ráno pomôže naštartovať trávenie a dodá energiu na celé dopoludnie. Napríklad podľa čínskej medicíny prirodzená chuť žalúdka je sladká. Kašu môžete dochutiť horkou čokoládou, orieškam alebo vhodne zvolenými druhmi ovocia. Ak máte problémy so žalúdkom, lepšie je tepelne upravené ovocie, keďže je ľahšie stráviteľné.
Ak vám sladké raňajky nevyhovujú, vyskúšajte slanú verziu, napríklad pohánku s vajíčkom a špenátom alebo slaný zeleninový koláč, ktorý si môžete pripraviť vopred a ráno len ohriať v rúre pod grilom.
Tipy na sladké raňajky
Tipy na slané raňajky
2. Rannú kávu posuňte na neskôr
Môžno si život bez kávy a hlavne RÁNO BEZ KÁVY neviete ani predstaviť. Chápem to, dlho som pila tri dvojité kávy denne a počas tehotenstva som ráno popíjala bezkofeínovú kávu, iba pre jej chuť. Je to však otázka zvyku. Energiu si však môžete dobiť aj inak – napr. kvalitnými raňajkami.
Káva zaťažuje žalúdok aj slezinu, hlavne ak sú oslabené. Ak chcete podporiť ich prirodzenú energiu, rannú kávu teda aspoň posuňte na neskôr. Podľa čínskej medicíny je žalúdok najviac aktívny od 7:00 do 9:00 a slezina je od 9:00 – 11:00. Vtedy je ideálne ich činnosť podporiť a nie blokovať.
Taktiež ak trpíte anémiou, ranná káva nie je vašim priateľom. Kofeín bráni vstrebávaniu železa, ktoré sa najlepšie absorbuje práve ráno.
Objavte výnimočné chute čaju Rooibos
Vyskúšajte si ráno dopriať šálku hrejivého čaju Rooibos, ktorý nájdete v obchodoch s čajmi buď čistý alebo namiešaný s rôznymi bylinkami, ovocím a koreninami. Takýto čaj urobí z každých raňajok potešenie.
Rooibos je bohatým zdrojom antioxidantov, ktoré prispievajú k obranyschopnosti organizmu. Neobsahuje kofeín, má však vysoký obsah železa a množstvo ďalších prospešných minerálov ako magnézium, fosfor a draslík. Pomáha udržiavať zdravé srdce, mozog, pokožku, vlasy a regulovať hladinu cukru v krvi.1
Môj tip:
Môj najbľúbenejší Rooibos je z Čajovne dobrých ľudí. Nenechajte sa zmiasť názvom Tantra. Obsahuje zázvor, kokosové lupienky, škoricu, mandle, jabĺčka, kardamóm a čierne korenie. Dokonale zahreje a výnimočne chutí. Pomôže vám zabudnúť na rannú kávu ľahšie 🙂
Nadmerná konzumácia čaju Rooibos nie je vhodná pre ľudí s poruchou pečene a pre ženy so zvýšeným rizikom vzniku hormonálne stimulovanej rakoviny, napr. rakoviny prsníka.1
3. Doprajte si čas
To môže byť tá najväčšia výzva. Ráno nemá asi nikto čas nazvyš, avšak raňajky v zhone nie sú pre zdravé trávenie práve ideálne. Naopak čo pomáha je každé sústo poriadne požuť a po jedle si dopriať aspoň 5 -10 minút oddychu, napríklad pri popíjaní chutného čaju.
Prečo je prežúvanie jedla také dôležité
Mechanickým prežúvanim a pôsobením slín sa narúša štruktúra jedla, zlepšuje sa jeho stráviteľnosť aj vstrebateľnosť živín. Odborníci odporúčaní cca 32 prežutí jedného sústa – menej pri vodnatých jedlách, viac pri mäse a orieškoch. Ďalším benefitom, ktorý spomína viacero vedeckých experimentov je to, že lepšie prežúvanie jedla pomáha rýchlejšie dosiahnuť pocit zasýtenia.2
Na čo si dať pozor
Ak nechcete svojmu žalúdku škodiť, vyhnite sa cukru, bielej múke a mliečnym výrobkom. Chladné jedlá a surová zelenina a ovocie tiež brzdia trávenie. Ak máte problémy so žalúdkom alebo slezinou, teplé jedlo by ste si mali dopriať trikrát denne.
Kvalitné raňajky vám môžu doslova zmeniť život. Telo sa vám poďakuje lepším fungovaním aj extra dávkou energie. A povedzme si úprimne, komu by sa nezišla?
Referencie & Zdroje:
- Mercola: Rooibos Tea: A Caffeine-Free Tea That’s Bursting With Antioxidants
- PubMed: Effects of chewing on appetite, food intake and gut hormones: A systematic review and meta-analysis.
Ďalšie zdroje: Healthline: Chewing Your Food: Is 32 Really the Magic Number?
Článok nereprezentuje lekárske, alebo iné zdravotnícke postupy a názory, pokiaľ nie je uvedené inak v referenciách na odborné články a vedecké výskumy. Článok nie je určený na diagnostiku ani liečbu ochorení. Rady a odporúčania v tomto článku nenahrádzajú individuálnu konzultáciu s odborníkom. Každú výraznú zmenu stravy je dôležité konzultovať s odborníkom, predovšetkým pokiaľ máte intenzívne alebo chronické zdravotné problémy. Tento článok je určený na informačné a vzdelávacie účely.