Raňajková slaná kaša z karfiolu
Odkedy som začala jesť každý deň teplé raňajky, cítim, že na môj žalúdok to má pozitívny vplyv. Teplé raňajky pomôžu telu naštartovať trávenie. Najskôr som mala dilemu, čo iné okrem sladkej kaše alebo praženice by som si mohla na raňajky pripraviť. Keďže som sa zároveň snažila obmedziť lepok a obilniny, bola to výzva. Vymyslieť raňajky, ktoré budú teplé, ale nie sladké a zakomponovať do nich viac zeleniny namiesto obilnín… takto vznikla táto karfiolová raňajková kaša.
Karfiol je úžasný v tom, že jeho chuť sa dá ľahko ovplyvniť – môžete ho dochutiť na slano aj na sladko. Moje experimenty v tomto smere zašli ďaleko, výsledkom bol dokonca PALEO čokoládový koláč s karfiolom. Chutí fantasticky a to, že je v ňom karfiol by uhádol naozaj len málokto.
Nestíhate ráno?
Príprava kaše sa skladá z 3 krokov: nakrájate karfiol na menšie kúsky (prípadne použijete mixér – sekáčik). Karfiol krátko orestujete na panvici, podlejete trochou vody alebo rastlinného mieka a pod pokrievkou necháte podusiť cca 10 minút. Potom asi polovicu kaše rozmixujete ponorným mixérom a primiešate zvyšok. Môžete samozrejme rozmixovať všetok karfiol – záleží na vašej preferencii.
Kašu na raňajky si pokojne môžete pripraviť aj večer. Pokiaľ ju nechcete ráno ohrievať v mikrovlnke, odporúčam tento postup: Večer si nakrájate / rozmixujete karfiol a orestujete ho. Po vychladnutí odložíte do chladničky. Ráno ho vložíte do hrnca, podlejete vodou/ mliekom a necháte podusiť cca 10 minút. Teda ranná príprava je podobná, akoby ste varili obilnú kašu.
Karfiol, zdroj liečivého sulforafanu
Karfiol patrí medzi nutrične najbohatšiu zeleninu. Účinné látky z karfiolu a iných druhov kapustovitej zeleniny boli už predmetom viacerých štúdií, ktoré poukazujú okrem iného na benefity účinnej látky – sulforafanu pri prevencii a liečbe rakoviny a neurodegeneratívnych chorôb. Detailnejšie informácie nájdete v článku Ako zvýšiť hladinu sulforafanu v brokolici a karfiole.
Prečo sú tieto raňajky zdravou voľbou
KARFIOL
Karfiol má protizápalové účinky, pomáha v liečbe a prevencii rakoviny a neurodegeneratívnych chorôb. Pomáha znižovať riziko obezity a metabolických ochorení 1, vyrovnávať hladinu hormónov, zlepšovať funkciu obličiek aj brániť premnoženiu Helikobakter pylori v tráviacom trakte.2 Je bohatým zdrojom vitamínu C, vitamínu K a folátov.3 Viac v článku KARFIOL vo vašej kuchyni.
KURKUMA
Kurkuma je významným pomocníkom v boji so zápalom v tele.4 S obľubou sa používa v ayurvédskej medicíne, odporúča sa pri respiračných ochoreniach a tráviacich ťažkostiach. Mnohé štúdie dokazujú priaznivé účinky v boji s chorobami ako Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba aj rakovina.5, 6
Raňajková slaná kaša z karfiolu
Čo potrebujeme
- 2 hrnčeky karfiol (nasekaný na malé kúsky)
- 1 PL olivový / kokosový olej
- pór a cesnak* (nemusí byť)
- soľ, kurkuma, čierne korenie
Postup
- Karfiol nasekáme nadrobno. Krátko opečieme na oleji na panvici, podlejeme trochou vody alebo rastlinného mlieka a necháme podusiť cca 10 minút, kým karfiol zmäkne.
- Polovicu karfiolovej zmesi rozmixujeme ponorným mixérom, podľa potreby pridáme trochu mlieka. Potom obe zmesi spojíme. Vznikne kaša s kúskami karfiolu. Alebo môžete rozmixovať celú zmes.
- Ku kaši doplníme zeleninu, klíčky, avokádo alebo vajíčko.
Poznámky
Tipy na servírovanie
Karfiolovú kašu môžete kombinovať napr. s vareným vajíčkom, s tofu alebo cícerom. Výborne chutí aj so zeleným hráškom, špenátom alebo avokádom a klíčkami. Prípadne si môžete na panvici narýchlo opiecť zopár kúskov prosciutta alebo slaninky.
Referencie & Zdroje:
- PubMed: Indole-3-carbinol prevents diet-induced obesity through modulation of multiple genes related to adipogenesis, thermogenesis or inflammation in the visceral adipose tissue of mice.
- PubMed: Diet and Helicobacter pylori infection
- WHFOODS: What’s New and Beneficial About Cauliflower
- PubMed: Anti-inflammatory properties of curcumin, a major constituent of Curcuma longa: a review of preclinical and clinical research.
- PubMed: The Mechanisms of Action of Curcumin in Alzheimer’s Disease.
- PubMed: Anticancer potential of curcumin: preclinical and clinical studies.
Článok nereprezentuje lekárske, alebo iné zdravotnícke postupy a názory, pokiaľ nie je uvedené inak v referenciách na odborné články a vedecké výskumy. Článok nie je určený na diagnostiku ani liečbu ochorení. Rady a odporúčania v tomto článku nenahrádzajú individuálnu konzultáciu s odborníkom. Každú výraznú zmenu stravy je dôležité konzultovať s odborníkom, predovšetkým pokiaľ máte intenzívne alebo chronické zdravotné problémy. Tento článok je určený na informačné a vzdelávacie účely.