Progresívna funkčná medicína hovorí o endometrióze ako o komplexnom zápalovom ochorení. Teda spája sa s chronickým zápalom v tele.
Endometrióza síce zatiaľ oficiálne nepatrí medzi autoimunitné ochorenia, ale má s nimi viac spoločných znakov – napríklad zvýšené hladiny zápalových cytokínov, zníženú apoptózu buniek a abnormatily spojené s imunitnými T-lymfocytmi a B-lymfocytmi.
Endometrióza sa spája s vyšším rizikom ďalších autoimunitných ochorení.
Výskum posledných rokov indikuje prepojenie endometriózy s autoimunitnými ochoreniami štíznej žľazy, s reumatickou artritídou, psoriázou, celiakiou, sklerózou multiplex, zápalovými ochoreniami čreva aj histamínovou intoleranciou.
Skrátka u žien s endometriózou pozorujeme abnormálne reakcie imunitného systému.
Nič v tele sa nedeje vo vákuu. Všetko je navzájom prepojené a mnohé chronické ochorenia dnešnej doby sú spojené s tým, čo sa deje v črevách. Jedným z dôvodov je, že črevá hrajú zásadnú rolu v regulovaní imunitného systému.
Črevo je spojené s endometriózou 3 hlavnými spôsobmi:
Vačšina imunitného systému (vyše 70%) sídli v črevách. Sídli tam veľa imunitných buniek aj črevné mikróby, ktoré pomáhajú imunitným bunkám napríklad tým, že signalizujú nebezpečenstvo a poskytujú imunitným bunkám zdroj energie. Symbiotické, prospešné baktérie významne prispievajú k dozrievaniu imunitného systému a jeho regulácii – majú vplyv na to ako imunitný systém funguje.
Ak sú črevá poškodené, je tam chronická infekcia, zápal, keď sú prítomné nediagnostikované potravinové intolerancie a keď v črevách panuje nerovnováha – tzv. disbióza, je tam nedostatok prospešných baktérií a naopak priveľa poteniálne škodlivých – to všetko spúšťa zápalové procesy v tele.
Tiež endometrióza môže vplývať na tráviaci trakt. Počas menštruácie sa z maternice aj z endometriálnych lézií mimo maternice uvoľňujú prostaglandíny. Tie zvyknú spôsobovať kŕče v črevách a hnačku počas menštruácie.
Endometriálne tkanivo tiež môže rásť priamo v črevách, narúšať ich anatómiu a plynulý pohyb v črevách, čo prispieva k rozvoju SIBO – teda k prerastaniu baktérií z hrubého čreva do tenkého čreva, tiež ku kvasinkovým infekciám a bakteriálnej nerovnováhe.
Vplyv je teda obojsmerný – črevá a mikróby v nich majú vplyv na endometriózu aj endometrióza má vplyv na to, čo sa deje v črevách.
Endometrióza sa často spája s histamínovou intoleranciou.
Bunky mastocyty, ktoré uvoľňujú histamín sa nachádzajú vo zvýšenom množstve v endometriálnom tkanive u žien, ktoré trpia endometriózou. Endometrióza je často sprevádzaná hyperaktivitou imunitného systému, ktorá je typická aj pre histamínovú intoleranciu.
Ak máte vy alebo niekto vo vašom okolí histamínovú intoleranciu, možno ste počuli o enzýme DAO, ktorý sa zvykne užívať aj v tabletkách. Enzým DAO rozkladá histamín v tráviacom trakte a pomáha vyrovnávať haldinu histamínu v tele. Histamín totiž nie je zlý, slúži napr. aj ako neuroprenášač, potrebujeme ho – ale v optimálnom množstve.
Enzým DAO, ktorý ľudia s histamínovou intoleranciou zvyknú užívať v tabletkách naše telo prirodzene produkuje v obličkách, týmuse aj v sliznici tenkého čreva.
Okrem toho v niektoré kmene baktérií v črevách podporujú produkciu histamínu z potravín, ktoré zjeme, iné zas pomáhajú rozkladať histamín. Ak v črevách majú prevahu histamín produkujúce baktérie, vedie to k nerovnováhe.
Okrem histamínovej intolerancie medzi ďalšie sprievodné ťažkosti endometriózy patria aj alergie. Alergie postihujú až 61% žien s endometriózou. A alergie samotné sú opäť výrazne prepojené na črevo a rovnováhu črevného mikrobiómu. No o tom nabudúce.
Rozvoj endometriózy je ovplyvnený schopnosťou tela metabolizovať hormón estrogén, čo ovplyvňuje viacero faktorov, vrátane črevného mikrobiómu a tzv. estrobolómu.
Estobolóm je podskupina črevného mikrobiómu, ktorá ovplyvňuje metabolizmus viacerých foriem estrogénu a reguluje koľko estrogénu telo znovu absorbuje a koľko vylúči.
Estrobolóm produkuje enzým beta-glukuronidázu, ktorý premieňa estrogén na jeho aktívnu formu, ktorá sa viaže na estrogénové receptory.
Čím viac tohto enzýmu estrobolóm vyprodukuje, tým viac estrogénu zostáva cirkulovať v tele a tým menej menej estrogénu telo vylúči. Priveľa tohto enzýmu je teda problém.
U žien, ktoré trpia endometriózou je pozorovaný zvýšený výskyt črevných baktérií, ktoré produkujú tento enzým, čo vedie k zvýšenej hladine estrogénu v tele a zvýšenému zápalu, a to prispeva k progresu endometriózy.
Estrogénova nerovnováha je spojená aj so syndróm polycystických vaječníkov, problémami s menštruáciou aj priberaním na váhe.
Všetko čo potrebujete vedieť o tom ako sa postarať o svoje črevá
nájdete v novom online kurze:
Ak máte tráviace ťažkosti ako nafukovanie, plynatosť, hnačky, požiadajte o test na SIBO.
K príznakom histamínovej intolerancie patria okrem tráviacích ťažkostí aj kožné problémy, bolesti hlavy, dýchacie ťažkosti či únava.
SIBO je možné otestovať neinvazívnym dychovým testom a histamínovú intoleranciu krvným testom. Test potravinových intolerancií môže byť tiež nápomocný.
Protizápalová strava bohatá na antioxidanty a manažovanie hladiny cukru v krvi sú tiež výborné stratégie, ktoré podporia liečbu chronického zápalu spojeného s endometriózou.
Zdravé tuky, omega-3 mastné kyseliny, tiež kurkuma a quercetín vo forme výživových doplnkov pomáhajú liečiť zápal a podporiť telo v regenerácii.
Pozornosť si zaslúži aj vaša pečeň, ktorá pomáha detoxikovať estrogén. Podporíte ju napríklad tým, že každý deň pridáte do jedálnička porciu hlúbovej zeleniny – karfiol, brokolicu, kel – hlávkový, listový aj ružičkový, kapustu – bielu aj červenú, reďkovku, kaleráb či rukolu.
Hlúbová zelenina podporí aj črevá, kde pomáha napr. redukovať baktérie, ktoré poškodzujú črevnú bariéru a prispievajú ku chronickému zápalu čreva.
Svoju pečeň aj hormonálnu rovnováhu podporíte aj tým, že sa budete vyhýbať tzv. xenoestrogénom. Sú to umelé formy estrogénu, ktoré narúšajú optimálnu hladinu estrogénu v tele.
Nájdete ich napr. v plastových obaloch s obsahom BPA, v ktorých sú balené potraviny. Vyhnite sa hlavne plastovým fľašiam na vodu, pohárom na kávu so sebou alebo balenému jedlu z reštaurácií.
Ani doma neodkladajte zvyšky jedla do plastových nádob, ale zvoľte silikónové, sklenené alebo nerezové obaly.
Vyberajte si si prírodné alternatívy kozmetiky a čistiacich prostriedkov – prípadne si vyrobte domáce čistiace prostriedky s octom, kastílskym mysdlo a esenciálnymi olejmi. Na pranie môžete použiť mydlové orechy alebo prací gél z mydlových orechov. Nepoužívajte kozmetiku, ktorú naozaj nepotrebujete, vyhnite sa napr. lakom na nechty.
Používajte vložky a tampóny z bio bavlny alebo látkové vložky či silikónový menštruačný kalíšok ako náhradu tampónu.
Urobiť fyzické zmeny v jedálničku a každodenných zvykoch je zásadné, ale častokrát príčiny choroby siahajú hlbšie. Všeobecne uznávaná štatistika hovorí, že 90% návštev lekára je nejakým spôsobom spojených so stresom. Síce to akceptujeme, ale čo môžeme urobiť, aby sme to zmenili?
Pozri sa na svoju chorobu z viacerých uhlov pohľadu, nielen z toho fyzického, materiálneho, ale aj z emočného. Čo v tvojom živote predchádzalo zdravotným ťažkostiam? Aké situácie, prípadne traumy si prežila, ale zatiaľ ste sa s nimi nevyrovnala?
Symbolicky sa s endometriózou zvyknú spájať traumy v podobe potratu alebo nevery či sklamania v partnerstve.
A tiež ako sa cítiš teraz?
Aké emócie v tebe vyvoláva choroba? Strach, úzkosť, sebaobviňovanie a ďalšie ťaživé emócie môžu podkopávať tvoju cestu uzdravenia. Naopak viac pokoja, dôvery, nádeje a láskavosti voče sebe samej pomáhajú upokojiť tvoju myseľ a vyslať telu signál, že je v bezpečí a môže sa sústrediť na regeneráciu.
Emočnej podpore sa stále nevenuje dostatočná pozornosť, pritom aj moderný medicínsky výskumu potvrdzuje to, čo v hĺbke srdca všetci vieme – že keď sme obklopení podporou, porozumením a láskavosťou, keď sa vysporiadame s ťaživými pocitmi, ktoré sme v sebe roky dusili a keď dokážeme upokojiť telo aj myseľ, tak podporíme liečbu aj kvalitu života.
Áno, platí to pre onkologických pacientov a pre ľudí s najťažšími diagnózami, ale platí to rovnako pre všetky zdravotné ťažkosti. A všetci si zaslúžime pokojnejší a radostnejší život. A ty si ho zaslúžiš tiež!
Dúfam, že som vás teraz trochu motivovala, no možno neviete presne čo ďalej, vysporiadať sa s emóciami – na to nie je presný návod ako na zmenu jedálnička. Prikladám teda zopár linkov – šablónu pre časovú os, pomôcku pre identifikovanie prepojení zdravotných ťažkostí na životné situácie.
Okrem toho vedené meditácie, vizualizácie a tapping pomáhajú oslobodiť sa od ťaživých emócií, pozrieť sa na veci z nového uhla pohľadu a kultivovať v každodennom živote viac pokoja a dôvery. Moje nahrávky nájdete na YouTube kanáli.
A keď máte otázky alebo sa potrebujete porozprávať, napíšte mi do komentárov alebo na janka@nebojmesazdravojest.sk.
Endometrióza je chronické zápalové ochorenie spojené s hyperaktivitou imunitného systému. Chronický zápal často začína v čreve, ktoré zohráva tiež zásadnú rolu v regulovaní imunity. S endometriózou sa spájajú črevné ťažkosti ako histamínová intolerancia, alergie a SIBO.
Potrebujete sa poradiť alebo porozprávať? Rezervujte si termín úvodnej online konzultácie.
Odporúčané články
Článok nereprezentuje lekárske, alebo iné zdravotnícke postupy a názory, pokiaľ nie je uvedené inak v referenciách na odborné články a vedecké výskumy. Článok nie je určený na diagnostiku ani liečbu ochorení. Rady a odporúčania v tomto článku nenahrádzajú individuálnu konzultáciu s odborníkom. Každú výraznú zmenu stravy je dôležité konzultovať s odborníkom, predovšetkým pokiaľ máte intenzívne alebo chronické zdravotné problémy. Tento článok je určený na informačné a vzdelávacie účely.
Aj zdravé jedlo môže byť chutné a rýchlo hotové! Jedlo nám dodáva energiu, chráni zdravie a pomáha liečiť. Objavte nové jedlá, ktoré vám pomôžu cítiť sa lepšie.