Čím nahradiť krutóny v krémovej polievke?
Krémové zeleninové polievky z čerstvej zeleniny sú výborným zdrojom vitamínov, minerálov a prospešných látok. Tradične sa kombinujú s chlebom alebo krutónmi. Ak však hľadáte alternatívu bez lepku či obilnín pre kvalitné jedlo v PALEO alebo KETO verzii, alebo jednoducho chcete zmenu, vyskúšajte niektorú z týchto chutných alternatív.
Čím nahradiť krutóny v krémovej polievke:
1. Slaná granola z orechov a semienok
Výborne sa hodí nielen do krémovej polievky, ale aj do šalátu a na zdravé večerné chrumkanie. Môžete si do nej namiešať orechy a semienka podľa chuti. Ideálne tekvicové a slnečnicové semienka, mandle, vlašské alebo pekanové orechy. Pridať môžete aj naklíčenú pohánku, chia semienka a lúpané konopné semienka. Postup prípravy nájdete v recepte Slaná granola z orechov a semienok.
2. Tekvicový olej
Tmavý a hustý za studena lisovaný tekvicový olej patrí k najzdravším olejom. Polievku nielen krásne ozdobí a dodá výnimočnú chuť, ale aj množstvo telu prospešných látok. Je zdrojom omega-3-mastných kyselín, ktoré pomáhajú bojovať proti zápalom. Má vysoký obsah mangánu, magnézia, fosforu a železa. Je výborným zdrojom karotenoidov a vitamínu E, ktoré patria k silným antioxidantom.
Vedecké štúdie potvrdzujú pozitívne účinky tekvicového oleja pri problémoch s hyperaktívnym močovým mechúrom1 a tiež zmiernenie ťažkostí spojených s menopauzou.2
3. Bryndzová pena
Hodí sa výborne do tekvicovej a batátovej polievky, ktoré sú prirodzene trochu sladšie. Práve tam jemne slaná chuť bryndze dokonale vynikne. Bryndzovú penu si pripravíte veľmi jednoducho – podobne ako nátierku. Zmiešate bryndzu a maslo v pomere 1:2 (maslo aj bryndza musia byť izbovej teploty). Do bryndzovej peny môžete pridať aj rascu, kurkumu alebo červenú papriku.
Bryndza ako fermentovaný mliečny výrobok je prirodzeným zdrojom množstva prospešných baktérií a kvasiniek 3 – je to prírodné probiotikum. Okrem toho poskytuje kvalitné bielkoviny, vitamíny a minerály. Pomáha znižovať hladinu C-reaktívneho proteínu, ktorý je poukazovateľom na zápal v tele.4 Najkvalitnejšia je 100% ovčia bryndza, kúpite ju na farme, ale zoženiete aj v Kauflande pod značkou GreenSheep.
4. Chrumkavé opečené prosciutto
Ako menej mastná náhrada slaniny, prosciutto sa výborne kombinuje s krémovou polievkou, ale aj s vajíčkami. Jednoducho prosciutto natrháte na menšie kúsky a suchej panvici opečiete do chrumkava. Výborne sa hodí na zvýraznenie jemnejšej polievky, napr. Hrachovej kaše.
Procesované mäsové výrobky nepatria štandardne práve k nazdravším voľbám, avšak ako píše Dr- Willia Li vo svojej knihe Eat to beat disease,5 pravé talianske Prosciutto di Parma ako aj španielska alternatíva Jamón Ibérico de bellota patria k tým najlepším voľbám. Sú totiž vyrobené z prasiat chovaných na žaluďoch (jamón) a na srvátke zo syra Parmigiano-Reggiano a gaštanoch (prosciutto), teda ich strava je bohatým zdrojom omega-3-mastných kyselín. Cieľom chovateľov je dosiahnuť mäso poprepletané vláknami tuku, výsledkom čoho je jemnejšia chuť. Tieto šunky sú vyrobené sušením čistého mäsa vcelku, bez pridania konzervantov (pri balení do plastových obalov sa však pridávajú dusičnany). Obsahujú aj značný podiel soli a omega-6-mastných kyselín, ktoré sú pro zápalové. Preto v zdravom jedálničkú nepatria na tanier príliš často.
Referencie & Zdroje:
- PubMed: Pumpkin Seed Oil Extracted From Cucurbita maxima Improves Urinary Disorder in Human Overactive Bladder
- PubMed: Improvement in HDL cholesterol in postmenopausal women supplemented with pumpkin seed oil: pilot study.
- ResearchGate: MICROBIOTA OF THE TRADITIONAL SLOVAK SHEEP CHEESE „BRYNDZA“
- Detection of Bacteria, Viruses, Parasites and Fungi: Bioterrorism Prevention: Health Effects of Bryndza
- How To Beat disease, Dr. William Li, 2019, str. 118 a 316
Článok nereprezentuje lekárske, alebo iné zdravotnícke postupy a názory, pokiaľ nie je uvedené inak v referenciách na odborné články a vedecké výskumy. Článok nie je určený na diagnostiku ani liečbu ochorení. Rady a odporúčania v tomto článku nenahrádzajú individuálnu konzultáciu s odborníkom. Každú výraznú zmenu stravy je dôležité konzultovať s odborníkom, predovšetkým pokiaľ máte intenzívne alebo chronické zdravotné problémy. Tento článok je určený na informačné a vzdelávacie účely.