Slaná granola z orechov a semienok
Slaná granola z orechov a semienok je vynikajúcou alternatívou krutónov do krémovej polievky alebo do šalátov. Je taká chutná, že si ju budete sypať aj na praženicu alebo chrumkať len tak večer namiesto chipsov.
Do granoly si môžete namiešať svoje obľúbené semienka a orechy – napríklad slnečnicové a tekvicové semienka, vlašské orechy, mandle, lieskovce, pekanové orechy, konopné semienka, chia semienka. Pridáte soľ a bylinky, prípadne čierne korenie a trochu kokosového oleja. Šupnete do rúry a o dokonalý výsledok máte postarané.
Je potrebné namáčať orechy a semienka?
Orechy a semienka obsahujú množstvo zdraviu prospešných látok, vitamínov, minerálov, zdravých tukov a fytonutrientov. Avšak rovnako ako obilniny a strukoviny, aj orechy obsahujú antinutrienty – napríklad kyselinu fytovú a oxyláty. Takže s orechami to tiež nie je vhodné preháňať. Napríklad pri koncentrovaných orieškových maslách sa odporúčajú 2 lyžičky na deň.
Pri nadmernej konzumácii môžu orechy spôsobovať ťažkosti s trávením a nafukovanie. Na internete nájdete kopec článkov o tom, že vďaka namáčaniu a následnej dehydratácii (vysušení) budú orechy a semienka ľahšie stráviteľné a prospešné živiny sa z nich v tele ľahšie vstrebajú. To je všetko pekný príbeh a ja sama som tomu podľahla a asi 2 roky som orechy a semienka poctivo namáčala. Ale keď som sa začala intenzívnejšie venovať tejto téme, zistila som, že reálne výskum zatiaľ nepotvrdil, že by namáčanie bolo prospešné pre orechy. Tu je napríklad odkaz na štúdiu, ktorá túto hypotézu vyvracia. A ešte jeden príklad, dizertačná práca z Nového Zélandu z roku 2017, ktorá tiež potvrdila len veľmi miernu elimináciu antinutientov (len cca 10%) namáčaním.
Naopak čo sa týka namáčania strukovín a obilnín, výskumov, ktoré potvrdzujú výrazné benefity je veľa a rozhodne stojí za to strukoviny a obilniny namáčať. Viac informácií nájdete v článkoch: Ako pripraviť strukoviny aby nerobili problémy a Ako a prečo namáčať, nakličovať a fermentovať obilniny
Vylepšenie chuti
Vďaka namáčaniu však môžete pomôcť orechom zjemniť chuť a štruktúru. Napríklad ak máte domáce vlašské orechy a vyzerajú vysušené, zošuverené, práve namáčamín ich zachránite. Po namáčaní budú vyzerať krásne a čerstvé a zbavíte sa aj hornej dochute orechov. To isté platí o mandliach.
Väčšie orechy namočte na 8-12 hodín. Potom ich prepláchnite a vysušte v rúre na plechu do chrumkava pri 50°C. Trvá to aj 10 hodín, ale pri takej nízkej teplote úsporná rúra veľa elektriny nespotrebuje… Lepšie je namáčať celé orechy, nasekané totiž namáčaním strácajú živiny.
Slaná granola z orechov a semienok
Čo potrebujeme
- 1 hrnček mandle (nasekané)
- 1 hrnček vlasšské / pekanové orechy / lieskovce (nasekané)
- 1 hrnček slnečnicové semienka
- 1/2 hrnčeka tekvicové semienka
- 1/3 hrnčeka konopné semienka
- 1/4 hrnčeka chia semienka
- 1-2 PL kokosový olej (roztopený)
- 1 čl soľ
- 1/3 hrnčeka čerstné / sušené bylinky (rozmarín, tymián, šalvia, oregano)
- podľa chuti aj čierne korenie alebo mleté čili papričky
Postup
- Väčšie orechy nasekáme na kúsky. Primiešame ostatné semienka, soľ a bylinky.
- Rozprestrieme rovnomerne na plech (použijeme na papier na pečenie) a pečieme pri 160°C cca 20 minút dozlatista. Pár krát premiešame.
- Po vychladnutí skladujeme v uzatvorenej nádobe, niekoľko dní pri izbovej teplote alebo dlhšie v chladničke.
RAW orechy a semená
Pečené oriešky a semienka sú veľmi chutné a rozhodne zdravšie ako krutóny v polievke, netreba však zabúdať na to, že najvyššiu koncentráciu živín majú surové orechy. Mandle, lieskovce vlašské orechy, kešu oriešky a makadamiové orechy obsahujú najviac betakaroténov, vitamínov skupiny B, vitamínu E a antioxidantov luteínu a zeaxantínu v surovej podobe.
Zaujímavé ale je, že na obsah nutrientov v pistáciách má pečenie len minimálny efekt poklesu a dokonca obsah niektorých živín pri pečení na 140 – 170°C stúpne. Konkrétne mierne stúpa obsah luteínu a zeaxantínu, vitamínu E a riboflavínu (B2). Presné čísla nájdete v tejto zaujímavej nemeckej štúdii publikovanej v roku 2016.
Článok nereprezentuje lekárske, alebo iné zdravotnícke postupy a názory, pokiaľ nie je uvedené inak v referenciách na odborné články a vedecké výskumy. Článok nie je určený na diagnostiku ani liečbu ochorení. Rady a odporúčania v tomto článku nenahrádzajú individuálnu konzultáciu s odborníkom. Každú výraznú zmenu stravy je dôležité konzultovať s odborníkom, predovšetkým pokiaľ máte intenzívne alebo chronické zdravotné problémy. Tento článok je určený na informačné a vzdelávacie účely.